Arama Motoru Optimizasyonu ve Arama Motorları


arama motoru google.com
Arama motoru optimizasyonu ile alakalı birden çok terim, sistem ve işlem vardır. Öncelikle sistemden yani arama motorları ndan bahsedelim google.com, yandex.com, bing.com ve ask.com gibi siteler insanların aradıkları websiteleri bulmalarına yardımcı olan aracı web yazılım sistemleridir. Bu sistemlerin çalışması için gerekli terimler vardır bu terimler meta tagları olarak adlandırılır. Birçok meta tag vardır. Arama motorları birbirinden farklı meta taglar ile kayıt altına alabilir yada sonuç gösterebilir. Aynı şekilde dizinlerde farklı farklı meta tagları ile kayıt tutma işlemi yapabilir. Bu kayıt tutma işlemini botlar yapar.

Botlar tanımlanmış taglara göre kayıtlar alırlar en çok bilinen meta taglar: keywords ve description,

Arama motoru optimizasyonu hakkında bilinmesi gerekenler.
arama motoru yandex
İlk meta tagımız anahtar kelimeler ikinci tagımız ise açıklama kısmıdır. En çok kullanılan sistemler bu tagları kayıt altına alır.

Tüm arama motorları ve dizinler meta tagları ile websitelerini kayıt altına alır. arama motoru bing
Kayıt altına alınan siteler size gösterilmeden önce içerik kalitesi ve ziyaretci sayısı gibi bazı istatistiklere göre sıralamaya sokulur. En zengin içerik ve en çok ziyaretci çeken siteler üst sıralarda çıkar bu olaya organic arama sonucları denir.  Örnek olarak yukarıda yazdığımız meta tagları ele alalım keywords meta tagında yazdığımız iki anahtar kelime var birincisi "arama motorları" ikincisi ise "arama motoru optimizasyonu"dur. Bu taglar ile arama sonuçlarında çıkabilme ihtimali %70 olasılıkla "arama motoru optimizasyonu" anahtar kelimesi olacaktır diğer anahtar kelimemiz ise %30'luk dilime girecektir. Sebebi ise bu yazımızın arama motoru optimizasyonu anlatımı daha fazla olduğundan ve description meta tagımızda aynı şekilde açıklama yaptığımızdandır.
Description meta tagımızı "Arama motorları ve arama motoru optimizasyonu hakkında bilinmesi gerekenler." olarak değiştirirsek eğer anahtar kelimelerimizin yüzdesi yine değişecektir. Tahmini bişey söylememiz gerekirse %60 ile %40 olma ihtimali yüksektir. Yarı yarıya olmamasının sebebi iki anahtar kelimeninde bu yazımızın içinde eşit sayılarda yazılmayışı olabilir. Tabii bu konu %100 gerçek diye bir iddiamız yok sadece işin mantığından bahsettik.

Whatsapp İle Bize Ulaşın